Start arrow Unia Europejska

Unia Europejska to rodzina demokratycznych państw europejskich, której celem jest współpraca na rzecz pokoju i dobrobytu, kojarząca  ich interesy narodowe ze wspólnymi korzyściami gospodarczymi, politycznymi i społecznymi. Unia nie jest państwem, które ma zastąpić istniejące kraje, ale jednocześnie jest czymś więcej niż tylko organizacją współpracy na szczeblu międzynarodowym. Od 1 stycznia 2007 r. Unia Europejska to 27 państw. Państwa te zdecydowały sie na współpracę nie rezygnując z własnej niepodległości i odrębności narodowej. Ustanowiły wspólne instytucje, którym przekazały część swojej suwerenności, aby decyzje w konkretnych kwestiach będących przedmiotem wspólnego zainteresowania mogły być podejmowane demokratycznie na poziomie europejskim.
Historyczne korzenie Unii Europejskiej sięgają II wojny światowej. Idea integracji zrodziła się z determinacji Europejczyków, by na zawsze zapobiec podobnym zbrodniom i zniszczeniom. W pierwszych latach współpraca odbywała się między sześcioma krajami i koncentrowała się głównie na zagadnieniach handlowych i gospodarczych.
Europa to kontynent wielu tradycji i języków, lecz również kontynent wspólnych wartości takich jak demokracja, wolność i sprawiedliwość społeczna. UE stoi na straży tych wartości i wspiera współpracę między narodami Europy, promując jedność przy zachowaniu różnorodności i podejmowaniu decyzji możliwie najbliżej obywateli.