Start arrow Nasze wnioski arrow Nowa stara oczyszczalnia ścieków w Luzinie - kilka faktów i nasza opinia

Nowa stara oczyszczalnia ścieków  w Luzinie - kilka faktów i nasza opinia

Przedstawiamy kilka faktów odnośnie nowoprojektowanej oczyszczalni ścieków w Luzinie o których dowiedzieliśmy  się na spotkaniu Stowarzyszenia Samorządność z kierownikiem Referatu Inwestycyjno – Eksploatacyjnego Panem mgr inz. Kazimierzem Hinc.

- Projekt został zamówiony z wolnej ręki  w firmie Biogradex  i jest to projekt  podobny do projektu obecnej oczyszczalni którą projektowała także firma Biogradex

- Nowa oczyszczalnia będzie miała moc przerobową 850 m3 na dobę  obecna ma 650 m 3 na dobę co da razem 1500 m 3 na dobę

- Wraz z budową nowej oczyszczalni zostanie wykonany remont i modernizacja starej oczyszczalni

- Całość przedsięwzięcia  ( budowa nowej i remont starej) ma kosztować około 10 ml zł w tym 4ml zł dofinansowanie z funduszy unijnych ,możliwa pożyczka z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska.

- Obecnie inwestycja jest na etapie uzyskiwania pozwolenia na budowę

- Zakończenie inwestycji planowane na lata 2010-2011

Tyle suchych faktów

Nasza opinia

- Nie zorganizowano spotkań konsultacyjnych przedstawicieli Urzedu Gminy i projektantów z mieszkańcami gminy

- Zlecenie wykonania projektu bez procedury przetargowej  tej samej firmie, która projektowała starą oczyszczalnię. Stara oczyszczalnia była w przeszłości  porównywana z innymi oczyszczalniami w regionie i nie wypadła w tych porównaniach korzystnie, źle oceniają ją mieszkańcy a mimo to w ślepo zaufano ponownie tej samej firmie i jej technologii.

- Rozbudowa oczyszczalni do mocy przerobowej  1500 m3 na dobę jest naszym zdaniem nie wystarczająca i bardzo szybko z powodu niewydolność ponownie zostanie zablokowana kanalizacja gmny- zdecydowana większość gmin większych i mniejszych  w Polsce posiada lub buduje oczyszczalnie o mocy 2000m3/d . My uważamy ,że nowy ciąg technologiczny powinien mieć moc 1500m3/d  i powinien być zasadniczą oczyszczalnią ,stara oczyszczalnia powinna być tylko utrzymywana w ruchu z możliwością pełnego wykorzystania w razie awarii lub wykorzystania mocy podstawowej instalacji.

- Kwota kosztorysowa 10ml zł również wydaje się za mała ,oddana do użytku w 1998 stara oczyszczalnia kosztowała 7,9 ml zł zwłaszcza że w tej kwocie zawiera się remont i modernizacja starej oczyszczalni.

Dla wyjaśnienia nie doszukujemy się w opisanej sprawie złamania prawa  lub sensacji, nie przesądzamy również, że wybrany projekt jest zły, zajęliśmy się tą sprawą ponieważ przy budowie pierwszej oczyszczalni było wiele kontrowersji  a nawet nieprawidłowości, było wiele sensacyjnych plotek które do dzisiaj krążą po Luzinie. Mimo złej atmosfery  podczas budowy poprzedniej oczyszczalni , ta sama władza nie robi nic ,żeby tę atmosferę   poprawić przy obecnej inwestycji , czy jest to oznaką  siły  władzy ?

Poniżej wniosek o udostępnienie informacji publicznej i protokół ze spotkania

oczyszczalnie
Dodane przez oczyszczalnie.pl, w dniu - 29-08-2009 19:34
Bardzo interesująca strona. Ekologiczne oczyszczalnie. Zapraszamy do zapoznania się z ofertę oczyszczalni ścieków naszej firmy na stronie http://oczyszczalnie.pl
Dodane przez radny, w dniu - 28-07-2009 08:42
oczywiscie takie konsultacje powinny sie odbyc. no chyba ze rzeczywiscie jest potrzeba cos ukryc. kunz powinien zorganizowac takie spotkanie. wojt ma to serdecznie w najglebszym poszanowaniu. pozdrawiam
Trefny projekt.
Dodane przez Henryk., w dniu - 24-07-2009 07:09
Sprawę oczyszczalni w Luzinie trzeba oddać do prokuratury,jak można być tak ślepym i poroponować na rozbudowę tę samą technologię firmy biogradex co mamy obecnie. no chyba że komuś zmienił się stan konta??? Natychmiast wstrzymać wszyskie procedury związane z rozbudową. Obecna technologia doprowadziła do degradacji. środowiska, rozbudowa spopwoduje że w obrębie 1 kilometra nikt nie wytrzyma ze smrodu,już chorujemy z powodu nieprawidłowego działania oczyszczalni.
Fetor mamy teraz co dzienne,nadal wszysko jest wpuszczane do rzeki,zresztą tak jest już od 10 lat,i nikt za to nie ponosi odpowiedzialności!!!