Start arrow Artykuły arrow Solary za 30% brak równych szans

Solary za 30% wartości nie dla każdego

Gmina Luzino zamierza wziąć udział w programie  Rozwoju energetyki opartej na źródłach odnawialnych.  Zamierzenie  można nazwać  Programem  wykorzystania energii słonecznej na terenie Gminy Luzino. Celem programu będzie uzyskanie dofinansowania z funduszy unijnych na zakup i montaż instalacji solarnych dla indywidualnych gospodarstw domowych. Ponieważ nie jest możliwe pozyskanie dofinansowania z funduszy europejskich przez osoby indywidualne, gmina przygotuje w naszym imieniu  projekt  realizacji „Programu wykorzystania energii słonecznej na terenie Gminy” i będzie starała się pozyskać dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w maksymalnej wysokości  70% -75% wartości zadania a więc w przypadku powodzenia mieszkaniec zapłaci tylko max 30% wartości inwestycji. Należy  tylko pochwalić gminę za inicjatywę i życzyć powodzenia, będzie to chyba pierwsze przedsięwzięcie w którym  obywatel gminy po raz pierwszy bezpośrednio a nie pośrednio poczuje dofinansowanie unijne pisząc wprost na własnym podwórku.

Jednakże warunkiem powodzenia przedsięwzięcia  i satysfakcji mieszkańców jest dobre napisanie wniosku oraz przejrzyste i jednakowe dla wszystkich procedury  skorzystania z tego programu. Ponieważ sam jestem zainteresowany zakupem i montażem instalacji solarnej w ramach tak korzystnych warunków, więc już 25 marca udałem się z deklaracją do Urzędu Gminy  i okazało się że jestem 261 chętnym i pod tym numerem zostałem zapisany w jakimś  zeszycie w kratkę formatu A4. Z informacji pani urzędniczki  wynikło, że jest to kolejka chętnych  i ta kolejność  będzie decydować  w przypadku uzyskania dofinansowania o zapraszaniu do podpisywania umów.  Jakoś nie mogę uwierzyć abym  jako 261 mógł się jeszcze załapać na to dobrodziejstwo. W związku z tym zrodziły się we mnie wątpliwości jeżeli chodzi  o przejrzystość i  równe szanse dostępu do dofinansowania  na solary . Moje wątpliwości wynikają z

1 Zbyt późno podano o tym  informację w bip w Internecie, (wg informacji pani urzędniczki informacja w  bip w Internecie ukazała się 24 marca) w stosunku do rozpoczęcia przyjmowania pism (termin przyjmowania pism  24-31 marzec)  podobno były ogłoszenia w kościołach na mszach w niedzielę 21 marca  , wcześniej niż w bip  (w mojej parafii nie ogłoszono) więc informację uzyskałem z Internetu dopiero 25 marca.

2  W referacie inwestycyjno – eksploatacyjnym pani przyjmowała tylko ankiety z danymi adresowymi  i opisem nieruchomości ale bez podpisu i daty , w ogłoszeniu było napisane deklaracje (brak wzoru w bip) wraz z ankietą. Skoro do podziału jest mniej a chętnych jest więcej potrzebna jest przejrzystość, deklaracje i ankiety powinny być przyjmowane w kancelarii podawczej za potwierdzeniem  z datą , godz. ,min. zdania, wtedy jest to podstawą do rozpatrywania według kolejności zdania a nie jakiś zeszyt i ankiety bez podpisu a nawet  bez daty, to rodzi podejrzenia o możliwość manipulacji.

3 Brak regulaminu uczestnictwa mieszkańca  w programie ,brak wspomnianej już deklaracji zobowiązującej do podpisania umowy, jakie warunki powinien spełniać obiekt ,działka, prawo własności,   wzór umowy itp.

4  Niewiadomo czy jest przyzwolenie rady w postaci uchwały o przystąpieniu do programu ponieważ związane jest to z obciążeniem budżetu (w bip nie znalazłem takiej uchwały)

Inicjatywa jest słuszna i godna pochwalenia jednakże  w przypadku powodzenia  niedostępna dla wszystkich w równym stopniu ( nie po raz pierwszy w naszej gminie) ponieważ zbyt późno podano informację w bip, krótki termin  składania dokumentów ,  ankiety bez podpisu i daty oraz zeszyt kolejkowy są marnym zabezpieczeniem  dla uczciwości.  Ja osobiście złożyłem deklarację ze zobowiązaniem do podpisania umowy, podpisem i datą z załącznikiem w postaci ankiety  za potwierdzeniem w kancelarii podawczej w urzędzie gminy (będzie to jakaś podstawa do ewentualnego odwołania się ) Dla przykładu jak należy podejść  do zagadnienia profesjonalnie i uczciwie  proszę sprawdzić  w gminie nie odległej z ich publikacji  korzystałem  pisząc ten artykuł.

Przewodniczący Stowarzyszenia Samorządność

Tylko pozazdrościć
Dodane przez luzinianin, w dniu - 07-04-2010 19:36
Na stronie Gminy Kobylnicy można poczytać jak do tego tematu można podejść profesjonalnie i skąd Nasza gminka "ściągneła" info z dużą stratą