Start arrow Artykuły arrow Pierwsza Sesja Rady Gminy

Pierwsza Sesja Rady Gminy Luzino  kadencji 2010- 2014

Odbyła się uroczysta , pierwsza sesja Rady Gminy Luzino nowej kadencji 2010- 2014 . Jak na pierwszą uroczystą sesję  to lista obecnych nie powaliła z nóg. Obowiązkowo obecni na każdej sesji powinni być :radni, sołtysi, wójt, pracownik biura rady- protokólant.  Ponadto byli obecni : wice wójt Pani Marzena Mejer, radni Rady Powiatu ( radna Genowefa  Słowi, radny Piotr Pelcer)  mieszkańcy gminy w liczbie chyba trzech. Nie było  przedstawicieli kościoła nie było dyrektorów szkół, przedstawicieli organizacji itd. Sesja przebiegła sprawnie ,bez większych zakłóceń i emocji zgodnie ze scenariuszem większości rządzącej.  Niezalerzność dwóch Pań  radnych wydawała się już przed wyborami fikcją i się to potwierdziło  w czasie wyborów Przewodniczącego Rady , Wiceprzewodniczącego  oraz ustalania składu ilościowego Komisji Rewizyjnej. Na Przewodniczącego Rady Gminy zgłoszona została tylko jedna kandydatura Radnej  Genowefy Kasprzyk.  W głosowaniu tajnym radna  została wybrana jednogłośnie 15 głosami  Przewodniczącą Rady Gminy Luzino.  Na wiceprzewodniczącego zgłoszono dwie kandydatury: radnego Zdzisława Koszałki z KWW Nasza Gmina  i radnego Mieczysława Brzeskiego z KWW Nasza Aktywna Wspólnota.  W głosowaniu tajnym Radny Koszałka otrzymał 8 głosów  , radny Brzeski  7 głosów. Wiceprzewodniczącym Rady Gminy   wybrany został radny Zdzisław Koszałka. Według moich informacji zakulisowo ustalono parytet Przewodniczącym będzie radny z opcji rządzącej co jest jak najbardziej naturalne a wiceprzewodniczącym będzie radny z opozycji co również wydawałoby się dobre i demokratyczne przy tak niewielkiej przewadze obozu wójta. Jednakże w praktyce oficjalnie potoczyło się to inaczej dlaczego tak nie wiem.  Ustalono skład ilościowy Komisji Rewizyjnej.  Były dwie opcje  4 radnych – wójta i 5 radnych opozycji .Przegłosowano 8 do 7 opcję wójta 4radnych . Zgłoszono kandydatów do Komisji Rewizyjnej:radni Bartłomiej Formela, Dariusz Richert, Stanisław Engelbrecht  z opcji wójta oraz z opozycji Waldemar Kunz,i Andrzej Janusz .Do składu Komisji Rewizyjnej wybrano radnych: Janusz – 14 głosów, Formela, Richert, Engelbrecht po 8 głosów. Radni zapisali się do pozostałych stałych Komisji Rady. Przewodniczący komisji zostaną wybrani na pierwszych posiedzeniach komisji z pośród członków   komisji.