Start arrow Artykuły arrow Nowe porządki w Radzie Gminy

Nowe porządki w Radzie Gminy

     W wywiadzie dla Expressu powiatu wejherowskiego z dnia 21 stycznia 2011 r. przewodnicząca Rady Gminy Luzino Genowefa Kasprzyk przedstawiła koncepcję organizacji pracy Rady pod swoim przewodnictwem.   Przewodnicząca zamierza ograniczyć aktywność radnych tylko i wyłącznie do pracy w komisjach, natomiast sesje mają służyć tylko przyklepaniu ( przegłosowaniu) uchwał przygotowanych przez komisje. „Radni muszą to przyjąć do wiadomości a jeżeli tego nie zrobią to postaramy się ich zdyscyplinować” cytat z wywiadu, kto to jest my i kogo zdyscyplinujemy nie napisano. Taka koncepcja kierowania Radą przez przewodniczącą, która będąc radną opozycyjną w poprzednich kadencjach była bardzo aktywna na sesjach jest zastanawiająca. Wielokrotnie byłem obecny, jako publiczność na sesjach Rady i widziałem Panią radną w „akcji”. W czasach, kiedy była w opozycji jej wystąpienia były barwne, dociekliwe i kłopotliwe dla wójta a nieraz agresywne i nieustępliwe, co z pewnością utrudniało życie ówczesnemu przewodniczącemu, ale wpisywało się w ramy rywalizacji politycznej. Teraz będąc przewodniczącą z opcji rządzącej, mając naprzeciwko doświadczonych radnych z opozycji takim postępowaniem albo chce sobie ułatwić życie albo uciszyć i zmarginalizować opozycję. Rada Gminy niczym nie różni się od sejmu, ustawy są przygotowywane w komisjach sejmowych, ale zasadnicza gra toczy się na mównicy na sali sejmowej i tak samo było i powinno być w Radzie Gminy. Wielokrotnie zwracaliśmy uwagę na brak otwartości Gminy w kontaktach z mieszkańcami, brak polityki informacyjnej i dialogu społecznego, przewodnicząca Rady stan ten jeszcze bardziej pogorszyła, o czym przekonałem się osobiście. Pani przewodnicząca wprowadziła zasadę, że o uzyskanie najdrobniejszej informacji z biura rady należy wystąpić do przewodniczącej na piśmie. Ta decyzja wydłuża czas uzyskania informacji , co powoduje, że informacja jest już nieaktualna lub nieistotna i generuje również  koszt uzyskania informacji.  Postępowanie przewodniczącej powoduje, że władza gminy staje się hermetyczna i nieprzejrzysta, świadczy również o braku otwartości na organizacje pozarządowe.

        Priorytety inwestycyjne przewodniczącej nie są zgodne z naszymi oczekiwaniami (Centrum Luzina, muszla koncertowa, cukiernia, oczka wodne). Zaległości w gminnej infrastrukturze i stan budżetu gminy w naszej ocenie nie pozwalają w najbliższym czasie na takie inwestycje. Podejmowane obecnie decyzje muszą uruchamiać jakieś procesy, muszą coś stymulować, wyzwalać.  Takie spektakularne inwestycja jak muszla, oczka wodne mogą, co najwyżej olśnić i ogłupić mieszkańców przed wyborami oraz zwiększyć koszty utrzymania, ale nie pobudzą rozwoju gminy. Budowa Centrum Luzina była już wielokrotnie wykorzystywana w kampaniach wyborczych jednakże nigdy nie doszło do jej praktycznego uruchomienia. Wójt prawdopodobnie również zdaje sobie z tego sprawę, ponieważ w budżecie gminy w Programie Inwestycji Wieloletnich do 2013 roku ani w Wieloletniej Prognozie Finansowej nie zauważyłem żadnych środków na ten cel. Jedynie na ten rok zapisano 50 tyś niewiadomo, po co i na co ta samotna wyspa, chyba po to żeby zutylizować powstałe w tym miejscu wysypisko śmieci? Nie zauważyłem również inwestycji, które miały być realizowane, jako towarzyszące rozbudowie oczyszczalni ścieków – utwardzenie ul Tartacznej i Polnej oraz przeniesienie punktu zrzutu ścieków dla wozów asenizacyjnych. W marcu wójt ma przedstawić poważną nowelizację budżetu i być może wykaz inwestycji na ten rok ulegnie modyfikacji.

Po zapoznaniu się z nowelą  postaram się napisać szerzej o budżecie i przedstawię własną opinię.  

 

Kazimierz Kulhawik

Przewodniczący Stowarzyszenia Samorządność
  Komentarze (9)
SOLARY
Dodane przez Fishi, w dniu - 10-02-2012 19:32
Cóż, jak widzimy ' Sprawa solarów' jakżeś to  
Panie przewodniczący nazwał nie wymaga pozwów, uczciwość sama swe plony zebrała, szkoda tylko, że mimo "statutu' stowarzyszenia samorz... nie potrafi Pan bronić "uczciwości w życiu publicznym'... czekaqmy na wybory... 
PS: ... nie mogąc wygrać na konkrety, przemilczę teraz poczekam do jutra... prawda?!
Dodane przez Fishi, w dniu - 09-03-2011 12:46
"Przewodnicząca wyjaśnia, że informacje są udostępniane w BiP lub w jednostkach organizacyjnych Urzędu Gminy na zasadach określonych w Ustawie o dostępie do informacji publicznej".
Dodane przez kulhawik, w dniu - 28-02-2011 12:08
Komentarz w większości nie na temat,. Jeżeli chodzi o wątek o udostępnianiu informacji , może zdanie wygląda nieskładnie ale sens jest zrozumiały chodziło mi o to że jeżeli zna się ustawę o dostępie do informacji publicznej to nie można przyznać racji Przewodniczącej, jeżeli zgodzimy się z tym to uderzy to w każdego mieszkańca w Ciebie również chodzi o precedens który będzie potem powielany (to niema nic wspólnego z poglądem to jest prawo) . Prawo gminne nie może być ważniejsze od ustaw sejmowych. A więc nie musimy prosić o coś co państwo zagwarantowało nam aktem prawnym. Reszta chyba nie wymaga wyjaśnień. 
PS (w temacie solarów nie wiem co Ci doradzić, może byś spróbował namówić wójta, żeby skierował sprawę do sądu przeciwko Stowarzyszeniu Samorządność)
Dodane przez Fishi, w dniu - 28-02-2011 07:41
Nie będę się wtrącał w rozmowę. Nadmienię tylko, że pańskie słowa: Zawsze piszę w oparciu o fakty, dokumenty 
mijają się z prawdą z wiadomych przyczyn (proszę zwrócić uwagę na "walkę" jaką przetoczyłem zauważając bzdedy, które pisał Pan odnośnie solarów). Nie opierał się Pan na dokumencie tylko na nieświadomości społeczeństwa co do pozyskiwania środków oraz programie przedwyborczym opozycji. Przypominam tylko, że Pan Przewodniczący w owym art. nawytykał braki projektowe, które nie mają potwierdzenia w nim samym.  
 
Nie spodobało mi się stwierdzenie: A u ciebie dostrzegam braki skoro bronisz Przewodniczącej 
 
Tak jak Pan, członkowie pańskiego stowarzyszenia, ja czy wszyscy inni mieszkańcy Luzina mają prawo do swoich poglądów. Wiem, że są zastrzeżenia co do Przew. Rady co nie zmienia faktu braku tolerancji, którą wykazał Pan powyżej. Z jednej strony mówi Pan o potrzebie dialogu społecznego z drugiej pisze takie rzeczy.
Dodane przez Kulhawik, w dniu - 28-02-2011 07:13
Po kolei.  
Centrum Luzina powinno być zagospodarowane to podniesie walory wizualne Luzina o 70%. Ale musi to być zrobione kompleksowo jako określona całość. Wtedy dopiero spełni oczekiwania takich malkontentów jak ja ponieważ przykryje to co trzeba przykryć i pokaże to co ma cieszyć nasze oczy. To wymaga dużych nakładów a ja dostrzegam że chce się to robić po kawałku niejako doklejać przypadkowe elementy. Nikt nas mieszkańców nie zaprosił do obejrzenia projektu czy też jakieś komputerowej wizualizacji w 3D. W związku z trudną sytuacją gospodarczą kraju co przełoży się na gminy nie mamy środków na taką inwestycję ale& Ja załatwiłbym sprawę w inny sposób żeby przestało to straszyć Koszt nie duży a efekt mógłby być niesamowity i to by załatwiło sprawę powiedzmy na 5-6lat (pomysły mam). Teraz musimy wycisnąć co się da na kanalizację Luzina ,Kębłowa, drogi gminne, uzbrojenie terenów , musimy zadbać o zwiększenie dochodów do budżetu. Każda przegrana boli ale nie przesadzajmy to nie jest trauma ja nie byłem jeszcze radnym i do niczego się nie przyzwyczajałem. Przegrałem bo jestem uczciwym i przyzwoitym człowiekiem nie obiecywałem ludziom głupot, jak również nie tumaniłem ludzi że raz jestem z ty a innym razem że z tamtym zależnie od zapatrywań wyborcy . Gdybym odszedł nie wiem tylko czy do wieczność czy od działalności publicznej ,na pewno od tego nie zrobiłoby się lepiej w gminie. Wypowiadam się w imieniu wyborców i sympatyków Stowarzyszenia Samorządność a tych jest wielu może nie 12 tyś ale wielu. Co zrobiłem dla ludzi - ta strona to jest bardzo wiele , bo znaleźli się naśladowcy i stron w Gminie teraz jest wiele a przede mną nie było nic ( pomysłów było również wiele ale zignorowane ,więc więcej nie podsuwam). Radni opozycyjni nie są moimi radnymi, są radnymi swoich wyborców. Byliśmy w jednym komitecie ale ślubu nie braliśmy nie wiem jak merytorycznie pracują, byłem pełnomocnikiem ale nie liderem komitetu ,robiłem to najlepiej jak potrafiłem ( nie ukrywam ,że cała oprawa to moja robota jak coś robię to robię najlepiej jak umiem taki byłbym również jako radny) . Zawsze piszę w oparciu o fakty, dokumenty, przepisy ,nikogo nie obraziłem i dlatego nikt w sześcioletniej działalności nie zagroził mi sądem. A u ciebie dostrzegam braki skoro bronisz Przewodniczącej ,utrudnianie dostępu do informacji publicznej to jest złamanie konstytucji i u.d.d.i.p. Wszyscy narzekamy na brak społeczeństwa obywatelskiego ale nikt nie próbuje go budować czy wspierać . Nasze zainteresowanie sprawami publicznymi w czynie społecznym potępiasz , pokaz nam inną drogę. Władza gminy (wójt ,przewodniczący rady ) nie zaprosiła nas jako organizacji pozarządowej nigdy na konsultacje w sprawach istotnych dla rozwoju gminy, robi to starostwo ,robi to urząd marszałkowski i wojewódzki
Nowy porządek
Dodane przez Mieszkaniec, w dniu - 27-02-2011 17:18
Nie rozumiem dlaczego tak krytycznie ustawia się Pan do budowy centrum Luzina. Rozumiem rozczarowanie i ciężką gorycz porażki, która musiał Pan przełknąć ze swoimi kolegami z powodu wielkiej przegranej, ale to nie oznacza, że ma Pan prawo wypowiadać czego oczekuje, a czego nie 12-tysięczna Gmina. Pan nie jest żadnym pępkiem swiata. jest największym przegranym tych wyborów i powinien Pan odejść na zawsze, gdyz ludzie nie chcą takich malkontentów jak Pan. Zresztą co Pan w ogóle zrobił dla ludzi. Prócz ciągłego biadolenia nic. To samo robią ci Pana radni za których musi wstydzić się cała gmina.Nie znają się na najbardziej prostych sprawach. Tylko krzyczą i wszystko krytykują. Jeszcze jedno. Nie dziwię się przewodniczącej, że wszystko robi na piśmie. Słyszałem, że biurze rady zastała niezły burdelik swojego poprzednika.
Dodane przez Fishi, w dniu - 18-02-2011 20:14
Poruszyl Pan temat nowelizacji budzetu, sam jestem jej ciekaw. Co do sprawy centrum,muszli itp. uwazam,ze warto pomyslec nad stopniowa,dlugoterminowa zmiana. Zdaje sobie sprawe z ogromnych brakow infrastrukturalnych w gminie jednakze czas najwyzszy zajac sie jej wizualna i kulturowa strona.To tez wazne.Gdyby tak udalo sie znalezc ten zloty srodek ;)
Dodane przez kulhawik, w dniu - 17-02-2011 08:01
Gdzie będzie punkt zlewny wiadomo od paru lat, chodzi o to ze nie wiadomo kiedy będzie wybudowany. W budżecie w wykazie inwestycji na 2011 nie jest uwidocznione to zadanie. Zapisano ogólnie Rozbudowa oczyszczalni i sieci kanalizacyjnej ale środki są tylko na oczyszczalnie a na sieć 0.00. Budowa zlewni wiąże się z budową dość długiego kolektora od wysypiska do oczyszczalni i będzie to trochę kosztowało, nie można tego zrobić tak przy okazji. Dlatego to poruszyłem ale być może w nowelizacji będzie to bardziej szczegółowo opisane i będą środki. pozdrawiam
Inwestycje.
Dodane przez ., w dniu - 16-02-2011 04:43
Przeniesienie punktu zrzutu ścieków dla wozów asenizacyjnych jest sprawą zamknięta ,z rozmowy z mieszańcami wynika że oni są pewni w 100% że zlewnia powstanie w rejonie wysypiska smieci w Luzinie

Napisz komentarz
  • Treść komentarza powinna być związana z tematem artykułu.
  • Komentarze naruszające netykietę będą usuwane.
  • Komentarze promujące własne np. strony, produkty itp. będą usuwane.
  • *Odśwież* swoją przeglądarkę, by dokonać zmiany kodu przed użyciem przycisku 'wyślij'.
  • Zachowaj w pamięci treść, jeżeli pomyliłeś kod.
Imię:
Tytuł:
Komentarz:

Ochrona:* Code

Powered by AkoComment Tweaked Special Edition v.1.4.6
AkoComment © Copyright 2004 by Arthur Konze - www.mamboportal.com
All right reserved

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
© 2019 Luzino Stowarzyszenie Samorz%u0105dno%u015B%u0107
Image Image Image Image