Start arrow Artykuły arrow Solary pomyślny finał- można podpisywać umowy
Solary pomyślny finał- można podpisywać umowy

Dofinansowanie  do instalacji solarnych  stało się  faktem. Mieszkańcy mogą  już podpisywać umowy z Fundacją Zenona Plecha. Projekt ten  w pierwszym etapie nie uzyskał dofinansowania , uzyskał je dopiero po wdrożeniu przez gminę Luzino procedury odwoławczej . Z tego powodu  Stowarzyszenie Samorządność krytycznie oceniło wagę wniosku  jak również sposób jego przygotowania . Podpisując umowę zauważyłem na liście objętych  programem trzy instytucje użyteczności publicznej  z terenu gminy tj S.P. Barłomino , S.P. Wyszecino oraz S.P. Luzino. Poprzednio  zarzucałem że we wniosku nie ujęto żadnych  instytucji co mogło zaważyć na nie przyznaniu dofinansowania , było to zgodne z posiadaną wtedy wiedzą  a nie celowe przekłamanie. Nie było również moim zamiarem ocenianie kompetencji urzędników gminy zajmujących się pozyskiwaniem dofinansowań ,zabrakło mi  w jednym zdaniu wyczucia  i refleksu. Adresatem krytyki na szczeblu gminy jest wójt. To on zgodnie z Ustawą o samorządzie gminnym  jest jednoosobowo odpowiedzialny przed wyborcami za działania Urzędu Gminy . To on stawia zadania urzędnikom i stwarza odpowiednie warunki do ich realizacji. Nie wycofuję się  ze swojej krytycznej oceny samego procesu na styku UG – mieszkaniec. Sposób ogłoszenia , sposób zapisywania się chętnych, informacja w Internecie .Te błędy lub niedociągnięcia  w moim odczuciu popełniono ponownie . Wójt na zebraniu obiecał  że po ustaleniu pomiędzy gminą i Fundacją  ostatecznego kształtu umowy ta zostanie z wyprzedzeniem opublikowana w Internecie, podany zostanie czas i miejsce jej podpisywania. Niestety w Internecie na stronie gminy nic z wyprzedzeniem  nie podano nic niepublikowano  . Dopiero 01 03 2012 ukazało się ogłoszenie (gdy zostały tylko dwa dni ) oraz treści umów a umowy były już podpisywane wcześniej co najmniej od 28 lutego. Powiadomiono zainteresowane 250 osoby telefonicznie co należy pochwalić. Wiadomo że przy telefonach komórkowych jest to najszybszy sposób bezpośredniego dotarcia do zainteresowanych. Więc czego się czepiam ? Ponieważ byłem 29 02 2012 podpisać umowę i zaprawdę podziwiamłem prezesów Fundacji gdy musieli każdemu indywidualnie (250 umów) tłumaczyć co i jak a zainteresowani nie wiedzieli o co pytać. Gdyby umowa była w Internecie każdy mógłby się na spokojnie przygotować na rozmowę i podpisanie umowy, mógłby zadać konkretne pytanie. Godziny podpisywania również powinny być bardziej elastyczne nie tylko 9.00 -14.3.00 ale chociaż jeden dzień w tygodniu w godz popołudniowych. Może ktoś  zrezygnuje a więc będzie potrzeba uzupełnienia listy o nowych chętnych, te wszystkie informacje powinny ukazać się  i ukazywać  na stronie internetowej Gminy Luzino. Dlaczego jest jak jest nie wiem ?

Z treścią umowy można już zapoznać się na stronie Gminy Luzino  http://www.luzino.pl

Stowarzyszenia Samorzadność