Start arrow Artykuły arrow Odwołanie Przewodniczącej Rady nieskuteczne


Odwołanie Przewodniczącej Rady nieskuteczne

Dzisiaj to jest 29.03 2012 o godzinie 16.00 odbyła się sesja Rady Gminy Luzino jedynym punktem porządku było odwołanie pani Genowefy Kasprzyk z funkcji Przewodniczącej Rady Gminy. Obecnych było 100% radnych (15 radnych). Po zapoznaniu z podstawą prawną i procedurą odwołania przewodniczącego odbyła się dyskusja nad wnioskiem . W imieniu opozycji czyli wnioskodawców wystąpił radny Andrzej Janusz odczytał uzasadnienie wniosku (kopia wniosku poniżej). W imieniu większości rządzącej głos zabrał radny Formela Bartłomiej w niedługim wystąpieniu odniósł się do uzasadnienia wniosku określił je oględnie jako przerysowane i przejaskrawione. Głos zabrała również przewodnicząca Rady odniosła się do zarzutów zawartych w uzasadnieniu, mocno zaakcentowała swoje poparcie dla wójta oraz odczytała oświadczenie. Dokonano wyboru komisji skrutacyjnej w składzie trzech radnych. I w końcu przystąpiono do tajnego głosowania nad wnioskiem. Należy podkreślić ,że przewodnicząca postanowiła nie brać udziału w głosowaniu , nie pobrała karty do głosowania i już było wszystko jasne. Głosowało 14 radnych głosów ważnych 14 za odwołaniem 7głosów przeciw 7 głosów .,czyli odwołanie nie skuteczne. Aby odwołać przewodniczącego potrzebna jest większość bezwzględna przy 15 radnych jest to 8 głosów. Jak pisałem w poprzednim artykule wszystko jest możliwe jak widać to co było przesądzone czyli obgadane przy papierosie pod wpływem chwilowego wzburzenia radnych z większości rządzącej okazało się warte funta kłaków gdy przyszło do realizmu politycznego. Nie poruszyłem tego w poprzednim artykule, że wójt zgadzając się na taką rozróbę utraciłby większość ,bo odwołana przewodnicząca na pewno wystąpiłaby z jego obozu i byłaby radną niezależną głosując w sprawach istotnych jak np. budżet przeciwko .Tak więc wójt skutecznie obronił przewodniczącą i uratował większość w radzie. Przewodnicząca podkreślała że ten wniosek kosztował ją wiele zdrowia jest to zrozumiałe. Miejmy tylko nadzieję że ta sytuacja skłoni przewodniczącą do remanentu dotychczasowego przewodnictwa Radzie. Radni z obozu wójta musieli się nieźle zagotować skoro weszli w układ z opozycją dla jej odwołania .Wójt natomiast musi się jakoś zabezpieczyć na przyszłość ,bo nie wydaje mi się możliwe aby dorosły ukształtowany człowiek z dnia na dzień zmienił charakter .Stowarzyszenie Samorządność liczy że ta sytuacja stworzy lepszy klimat dla organizacji pozarządowych i że to Przewodnicząca będzie z własnej inicjatywy zapraszać nas na konsultacje w sprawach istotnych dla rozwoju gminy.


Kazimierz Kulhawik

Prezes

Stowarzyszenia Samorządność

 Image
  Komentarze (1)
Oświadczenie Przewodniczącej Rady Gminy
Dodane przez Genowefa Kasprzyk, w dniu - 29-03-2012 21:22
Oświadczenie 
Wysoka Rado, w związku z wnioskiem o odwołanie mnie z funkcji przewodniczącej Rady Gminy Luzino pragnę wyrazić na ten temat swoje zdanie. Według mnie złożony wniosek jest nieuzasadniony, nie odnosi się do faktów, a jedynie ad persona. Absolutnie nie zgadzam się z argumentami, które opozycja przedstawiła jako powód mojego odwołania. Swoje obowiązki wykonuję rzetelnie, sumiennie i zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa. Towarzyszy mi ciągła troska, aby sesje były dobrze zaplanowane, prowadzone, przygotowane na konkretne tematy, merytoryczne i krótkie. Staram się być odpowiedzialna, solidna, konsekwentna w działaniu, zawsze chętna do pracy i najpierw wymagam od siebie, a dopiero potem od innych. Jestem radną bardzo zaangażowaną na rzecz mieszkańców, a to, co opozycja uważa za moje wady, inni postrzegają jako walory.  
Dla dobra gminy wielokrotnie deklarowałam chęć współpracy z całą Radą, ale ze strony opozycji wola ta była notorycznie ignorowana, spotykały mnie same ataki, agresja i pomówienia. Jak mogłam nie reagować, na uwłaczające radnym mojego klubu, lub Wójtowi obraźliwe słowa? Radni opozycyjni skupili swoją uwagę wyłącznie na żądaniach. Chodzi o podział funkcji w gminie, często też o błahostki, jak ta, że nie dbam o higienę ich umysłu, czyli za dużo jest pracy na sesjach i komisjach. Mamy obowiązek jako radni poświęcać tyle czasu sprawom mieszkańców, ile wymaga tego najlepiej pojęty interes społeczny, powinniśmy zgłaszać nowatorskie pomysły, mieć ugruntowane poglądy i nie bać się ich wygłaszać. Wyborcy wybrali nas i powołali do pełnienia określonych zadań oraz do odpowiedzialnej służby, a nie dla zabawy. Nowa ustawa z 20 stycznia 2011 r. o odpowiedzialności majątkowej funkcjonariuszy publicznych (Dz.U.nr 34 p.173) wprowadza nowe zasady, w myśl których radni jako funkcjonariusze publiczni za błędne decyzje mogą ponosić pełne konsekwencje finansowe, łącznie z własnym majątkiem. Jest kryzys, czasy są obecnie bardzo trudne, rząd obcina samorządom środki, jak u nas jest wiemy, ale jak będzie nie. Mam zatem pełną świadomość, że ciąży na mnie szczególna odpowiedzialność. Muszę czuwać, nie tylko nad tym, aby wszystko odbywało się zgodnie z prawem, ale też, żeby gmina Luzino nie poniosła żadnego uszczerbku finansowego tytułu niewłaściwych decyzji Rady Gminy.  
W naszej rzeczywistości samorządowej ścierają się dwie skrajnie różne wizje gminy. Trudno jest to pogodzić i wypracować koncyliacyjne stanowiska. Dlatego dokładałam wszelkich starań, aby nie dopuszczać do destabilizacji prac Rady i próbowałam zachęcać do wspólnej pracy na rzecz mieszkańców. Ze strony radnych opozycyjnych występował jednak notoryczny brak konstruktywnej współpracy, ale to od mądrości zasiadających w Radzie osób, od naszej staranności, sumienności i odpowiedzialności zależeć będzie obecny i przyszły kształt gminy Luzino. Każdy ma prawo do swojego zdania, ale najważniejsze jest moim zdaniem dążenie do wspólnie wypracowanych dobrych decyzji dla mieszkańców. Uważam, że różnić się trzeba, ale twórczo i mądrze. To jest prawdziwa wartość.  
Zwracam się do mieszkańców. Szanowni Państwo, deklaruję otwarcie, że opowiadam się za Wójtem Wejerem, popieram jego program, jest najlepszy i ma przyszłość. W gminie Luzino widać postęp, rozwój, rozkwit. Gmina rozwija się i pięknieje, mieszkańców to cieszy, a o to przecież nam wszystkim chodzi. 
Na koniec pragnę bardzo serdecznie podziękować wszystkim osobom, które podjęły ze mną współpracę, również przybyłym na dzisiejszą sesję mieszkańcom, aby wspierać ten dobry dla naszej gminy kierunek.  
Jest dla mnie zaszczytem pracować wspólnie z Państwem na rzecz społeczności luzińskiej. Informuję Państwa uprzejmie, iż nie wezmę udziału w głosowaniu. Oddaję się do dyspozycji Wysokiej Rady. Dziękuję.

Napisz komentarz
  • Treść komentarza powinna być związana z tematem artykułu.
  • Komentarze naruszające netykietę będą usuwane.
  • Komentarze promujące własne np. strony, produkty itp. będą usuwane.
  • *Odśwież* swoją przeglądarkę, by dokonać zmiany kodu przed użyciem przycisku 'wyślij'.
  • Zachowaj w pamięci treść, jeżeli pomyliłeś kod.
Imię:
Tytuł:
Komentarz:

Ochrona:* Code

Powered by AkoComment Tweaked Special Edition v.1.4.6
AkoComment © Copyright 2004 by Arthur Konze - www.mamboportal.com
All right reserved

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
© 2019 Luzino Stowarzyszenie Samorz%u0105dno%u015B%u0107
Image Image Image Image