Start arrow Artykuły arrow Wybór nowego przewodniczącego Rady Gminy Luzino

Wybór nowego przewodniczącego Rady Gminy Luzino

Na sesji 29 czerwca poddano pod głosowanie wniosek o odwołanie radnej Genowefy Kasprzyk z funkcji przewodniczącej Rady Gminy Luzino. Trzynastu radnych i głosowało za odwołaniem. W głosowaniu udziału nie wzięła odwoływana przewodnicząca, .przeciwko odwołaniu głosowała radna Aleksandra Mejer. Dokonano wyboru nowego przewodniczącego którym został radny Bartłomiej Formela radny z opcji wójta,opozycja nie wystawiła swojego kandydata. Nowy przewodniczący wybrany został bezwzględną większością 8 głosów, 6 głosów przeciw, wybierany radny Formela nie wziął udziału w głosowaniu - razem 15 głosów. W obu przypadkach zgodnie z ustawą głosowanie było tajne. O ile w przypadku odwołania prawie pewne jest jak kto głosował o tyle przy wyborze przewodniczącego nic nie jest pewne i trudno dzisiaj spekulować kto jak głosował. Przed odwołaniem przewodniczącej opozycja miała siedmiu radnych a rządzący ośmiu. Po odwołaniu przewodniczącej, radne Kasprzyk i Mejer wystąpiły z klubu wójta i zadeklarowały się jako radne niezależne. Oficjalnie i jawnie rozkład sił na dzisiaj wygląda: rządzący  6 radnych , opozycja 7 radnych, niezależne 2 radne. Przy wyborze przewodniczącego powinno być 9 do 6 przeciwko radnemu Formeli gdyby ten głosował na siebie a gdy nie głosował to 9 do 5. Na oko widać, że wójt nie ma większości a mimo to wygrał Na dziś można powiedzieć, że siły wójta są nie rozpoznane lub nieujawnione. Po wyborze radnego Formeli na przewodniczącego Rady, zwolniły się miejsca w komisjach między innymi funkcja przewodniczącego Komisji Gospodarczej. Obsada tego stanowiska może wiele nam powiedzieć. Nie długo rozpoczną się prace nad budżetem na przyszły rok (każdy mieszkaniec i organizacja jak również radny może zgłaszać wnioski do budżetu na rok 2013 do 25 września) a potem będzie głosowanie które jest jednym z dwóch najistotniejszych głosowań w Radzie drugie to absolutorium z wykonania budżetu. Przede wszystkim te dwa głosowania pokazują jaki jest rozkład sił w Radzie. Na pewno ostatnia sesja nie zakończy konfliktu w Radzie. Co wynika z wydarzeń ostaniach miesięcy dla nas mieszkańców dla rozwoju gminy – NIC NIE WYNIKA. Gmina Luzino przoduje w mediach ale nie w tematyce burzy mózgów, inwestycji, programów, pomysłów na przyszłość, dostarczamy mediom taniej i łatwej pożywki w sezonie ogórkowym, politycy przy tej okazji lansują się i na silę chwalą samych siebie. W grudniu minie połowa kadencji Rady. Mieszkańcy zaczną oceniać co w ciągu dwóch lat zmieniło się w ich najbliższym otoczeniu zaczną oceniać dokonania radnych. My również przyglądamy się pracy radnych w poszczególnych okręgach wyborczych i na pewno podzielimy się swoimi spostrzeżeniami.